JAK JSEM VYCHOVALA BILINGVÁLNÍ DÍTĚ
Metodika od Kateřiny Elisabeth Chmelík České - Konrádové
JAK JSEM VYCHOVALA BILINGVÁLNÍ DÍTĚ
Kateřina Elisabeth Chmelík Česká - Konrádová
Zvažovala jsem zda vydat příručku, ale dělání knih dnes nemá konce a přijde mi lepší vše publikovat online a apelovat na čtenáře, aby práci autora ocenili finančním darem na jeho účet.
Tímto popisem uzavírám životní kapitolu výuka anglického jazyka.
Učila jsem anglický jazyk mezi lety 1995 - 2011 a lektorovala jsem po celé republice
metodiku výuky anglického jazyka 11 let.
V roce 2005 se mi narodila dcera, kterou jsem vychovala jako bilingvální.
Angličtině jsem jí vystavovala více než češtině, takže dnes přemýšlí anglicky, což jsem neplánovala a mohu na to upozornit, že dítě si při výuce zvolí jazyk, ve kterém je mu dobře, když má expozici různým jazykům tak nějak napůl. Zvolí si svoji mateřštinu. U mé dcery je to angličtina. Ale není to nijak na závadu, je to jenom volba. Mám radost, že také přemýšlí o tom, že by z ní mohla být učitelka anglického jazyka. Studuje grafický design, a tak si chce přidat aprobaci výtvarná výchova. Profesionálové v těchto oborech jsou stále potřeba.
Jsem obyčejná učitelka anglického jazyka,
moje aprobace je učitelka anglického jazyka pro základní školu a první stupeň gymnázií,
můj bývalý manžel není rodilý mluvčí v angličtině, ani nikdo z příbuzných, kdo se našemu dítěti věnovali.
Když jsem otěhotněla s Eleanor, měla jsem dva cíle, až se narodí:
Aby byla plaváček, což se mi velice líbilo, a to jsem nechala na manželovi a na učitelkách v kurzech plavání;
a aby se miminko naučilo anglicky jako česky.
Aby bylo bilingvální.
Jenže jak to udělat?
Neměla jsem o tom ani tušení a nebyla jsem na mateřství s angličtinou takto intenzívně připravená.
Neznala jsem ani dětské anglické písničky a říkanky
a doma jsme neměli žádné anglické dětské knížky ani filmy.
A tak jsem zahájila HUNT po literatuře a všem anglickém, co by se hodilo.
Jako první mě zaujala kniha Baby Signing o znakovém jazyce,
který mají rodiče používat ke slůvkům u malých miminek, aby si je mimi rychle osvojilo.
To jsem později rozpracovala a používala jsem ve výuce dětí znakový jazyk.
Velice mi pomáhal Amazon.co.uk., kde šlo většinu věcí koupit.
Hledala jsem nejprve i metodické knížky jak učit cizí jazyk nejmenší děti od miminek.
Moc jich není, protože na to existuje jediná základní metodika: rodič nebo prarodič či chůva, kteří mluví anglicky a věnují se dítěti minimálně polovinu času a celodenně, dny se střídají - anglický a český, nebo půldny. Je třeba zvolit větší časové celky pro určitý jazyk, aby se jazyky dítěti nepletly.
___________
Byla jsem aprobovaná učitelka angličtina pro základní školu,
kde jsem předtím téměř 6 let učila a učila jsem děti a dospělé
a učitele v soukromých kurzech a kurzech různých pedagogických center,
což mi bylo téměř k ničemu pro tento nový úkol.
Neměla jsem ani slovní zásobu co bych si tak povídala s miminkem,
a musela jsem si ji cíleně doplnit, abych pak mluvila na děťátko plynně anglicky.
Rada číslo 1: Musíte nejprve sami mluvit alespoň jeden v rodině či chůva plynně anglicky a musíte se specializovat na miminkovské a ranně dětské hračky, písničky, básničky, filmy a pohádky. Vše, co máte v češtině za hračky, to si přeložte do angličtiny a připravte se na budoucí použití. Nakupte si toho hodně, seznamte se s materiálem důkladně během těhotenství, a dítěti pak vše postupně přinášejte a zkoušejte jeho zájem. Na co je dítě kdy zralé, si povíme později.
Písničku s obrázky nebo s nějakým panďuláčkem, zvířátkem,
málokteré dítě odmítne z rukou rodiče či prarodiče nebo chůvy.
Je mu jedno, v jakým jazyce to bude.
Dítě nehodnotí jazyk, ale zážitky, které s ním má.
Zamiluje si jakýkoli jazyk, když se při jeho výuce bude bavit.
Pokud mohu radit, tak než se děťátko narodí, ale i poté, když bude spát a nebude vás potřebovat, jelikož jste si vybrali projekt na nejméně 6 let, než půjde vaše děcko do školy a bude plynně hovořit anglicky tak, aby četlo knihy a dívalo se na filmy v originále, sami se neustále v angličtině zdokonalujte. Já jsem se nejvíce zdokonalila tím, že jsem se dívala na filmy v originále, které jsem znala v češtině, abych jim rozuměla. Dnes existuje třeba Netflix, kde si navolíte jazyk a titulky, což doporučuji, a denně 1 film a zapisovat si zajímavé slovní obraty. Můžete film zastopovat a vrátit se o pár sekund dále a uvědomit si, co jste nerozuměli. Pak jsem hodně četla knihy a překládala jsem si slova, která jsem neznala.
Rada číslo 2: Oddělte striktně češtinu od angličtiny, aby to dítě nepletlo.
Vytvořte si český koutek oddělený od anglického koutku doma (ideálně v jiné místnosti), a pak anglický koutek,
kde bude anglická knihovna s knihami a filmy, hračky,
se kterými si budete hrát výhradně mluvící anglicky, popřípadě další aktivity,
při kterých se mluví jenom anglicky - například deskové hry. Máte na to dostatek času, maličké miminko si ještě nehraje a jak děťátko poroste, budete svůj repertoár rozšiřovat.
Nebo si udělejte někde učebnu a jezděte do učebny, ve které se striktně mluví jenom anglicky.
Nebo využijte prarodiče, pokud mluví anglicky, aby si takový koutek pro dítě udělali u nich. Jde o to jak často k nim chcete jezdit, aby byla expozice druhému jazyku dostatečná.
Dítě se tam bude těšit, protože tam bude mít hračky jiné než doma.
Můžete udělat jako já program po malou skupinku dětí (maximálně 6).
Vždy, když vymyslíte aktivitu,
pořiďte si na ní pomůcky.
Nemusí to být věc, stačí zalaminovaný obrázek. Potom vše předneste a ukažte dítěti a uvidíte, že to bude chtít neustále opakovat, dokud se samo nenaučí písničku nebo říkanku zpaměti.
Já jsem všechno rovnou kupovala 6x, protože jsem založila English Baby Club
pro rodiče s dětmi od půl roku do 8 let, aby se dceruška neučila sama.
Chodilo k nám něco kolem 30 dětí ročně, některé celých 5 let, co jsem English Baby Club vedla. Potom jsem na rok děti předala do ruky rodilým mluvčím, které jsem sehnala. Ke konci jsem pak už byla unavená, to přiznávám, takže je dobré, pokud se do tohoto projektu pustíte, zaučte postupně více lidí, aby ve vaší práci pokračovali, až odejdete na odpočinek.
Prvních 8 měsíců jsem strávila tím, že jsem dělala český a anglický den napřeskáčku. Pak začal English Baby Club a byl téměř denně ve všední dny, takže jsme měli anglická dopoledne nebo odpoledne, nemluvila jsem anglicky celý den, protože by to bylo hodně a dítě by nerozvíjelo češtinu, což jsem nechtěla.
O anglickém dni jsem mluvila na dítě výhradně anglicky, zpívala jsem anglické písničky a pojmenovávala jsem všechny hračky a věci a činnosti anglicky, než byl Baby Club, pak jsem tedy střídala jazyky po půl dnech, pokud nebyl EBC ráno i odpoledne. Otec i ostatní rodina na dítě mluvili výhradně česky. Takže logicky jsem se mu musela prvních 6 let života maximálně věnovat, abych angličtinu prosadila.
Moc hraček jsme nejprve neměli. Malé miminko se vydrží soustředit krátce, hodně spí a nejdůležitější je na něj anglicky mluvit při všem, co děláte, popisovat co děláte. Zkuste si jak je to těžké i pro aprobované učitele angličtiny. Lehko dochází slovní zásoba, takže mějte připravený slovník nebo slovník online raději, protože mnoho slovíček v běžném slovníku nenajdete.
Všechno, co jste nevěděli a učíte se to, si zapisujte.
Bude to hromada slovíček.
Dělejte si kartičky - na jednu stranu si slovíčko napište anglicky s výslovností a na druhou česky a procvičujte si je i několikrát denně Ty, co umíte, vyndejte z kupičky. Tato metoda se bude hodit i vašemu dítěti, až se začne učit psát a bude ho provázet až do státnic. A možná ještě déle. Dodnes si kartičky dělám, když se učím něco nového. Poradila mi to kdysi na základní škole paní učitelka na češtinu Dagmar Jičínská.
Je důležité, aby si dítě prošlo veškerou dětskou slovní zásobu. Dětská slova patří k životu a doporučuji hodně natáčejte a foťte, budete se s e svým potomkem rádi vracet do dob, kdy jste se spolu angličtinu učili. Moje dcera se stále i ve svých 18 letech dívá na videa z English Baby Clubu.
A tady od začátku fakt pozor na výslovnost, protože chyby se fixují. Ujišťujte se neustále, že vyslovujeme správně. Kontrolujte se na online slovnících, které mají i zvukovou podobu slov. Zkuste si zaplatit pár hodin online s rodilým mluvčím, aby vám výslovnost odsouhlasil, popřípadě aby vás opravil. Někoho z Británie, budete učit britskou angličtinu. To je důležitá poznámka - opatřujte si britské materiály, americkou angličtinu se pak dítě naučí z filmů.
Rada č. 3- Začínejte říkankami a písničkami již v těhotenství. Zpívejte a veršujte si samy, maminky.
V angličtině je písniček a říkanek obrovské množství . Hledejte pod názvy
SONGS AND CHILDREN'S NURSERY RHYMES.
Zkuste YOUTUBE. Je tam hodně písniček a říkanek s kreslenými obrázky a animované.
I animované filmy pro nejmenší.
Nejoblíbenější naše pohádky byly pro věk od 6 měsíců: Maisy the Mouse
Pro děti 1 rok - 8 let Peppa Pig, The wheels on the bus
Dále podle obtížnosti: Dora the Explorer, Angelina Ballerina, Little princess, Thomas the train, Postman Pat a další.
Mezi námi, i dospělý se hodně naučí poslechem těchto pohádek.
Je to jednoduchá angličtina a základní slovní zásoba.
Ráda jsem se dívala s dcerou.
Pokud si budete číst a zpívat již v těhotenství, dítě v lůně matky vnímá frekvence hlasu matky a uklidňuje ho to, pokud tedy nezpíváte techno nebo heavy metal a podobné rachoty, což nepředpokládám. :)
Až začnete zpívat a číst říkanky po narození dítěte, je pravděpodobnější, že u nich udrží delší pozornost, pokud je dítě slyšelo v těhotenství. Budou to pro něj známé příjemné frekvence. Důležité je jak se při nich matka cítí, jak jsou jí příjemné, tento pocit se přenáší na dítě. Vytváří se mu pocitová mikroflóra.
Jsme v podstatě obrovská hromada různých bakterií, které rostou podle toho jaké pocity a emoce máme.
Proto tak záleží na těhotenství s jakou povahou se dítě narodí. Má na to vliv i datum narození, zemské a vesmírné cykly - jsou to všechno frekvence, neboť žijeme tyto cykly a reagujeme na tyto frekvence, a ty mají na nás obrovský vliv. Takže plánujte miminko klidně podle kalendáře, může to být docela zajímavé, jak se vám to povede. Já jsem Kozoroh, ale moje dcera Vodnář. Je to o pár dní, ale rozdíly v povaze jsou velké. Kozoroh se vyrábí koncem března - začátkem dubna, Vodnáři koncem dubna - v první polovině května. :)
Chcete svoji malou kopii? Tak si to naplánujte. Sledujte svoje cykly a podle nich plánujte.
Dokonce se dá naplánovat pohlaví dítěte podle toho který vaječník je aktivní.
Holčičky jsou z levého vaječníku a chlapci z pravého.
Některé ženy vědí, kdy který vaječník pracuje,
protože je více bolestivý při menstruaci.
Mohou si to zapsat a zjistit podle pravidelnosti svého cyklu,
kdy mohou mít holčičku a kdy chlapce.
Náhoda půl napůl funguje, když nic neplánujeme.
Je to tak v přírodě zařízeno, ale kdybychom potřebovali najednou více chlapců a nebo více dívek,
lze to vysledovat a naplánovat.
Pro malé miminko je zázrak, když udrží pozornost 15 minut.
Většinou budete rádi, když to bude 5 - 10 minut.
Prvních 6 týdnů po narození dítě špatně vidí, zrak se postupně zaostřuje a bezpečně poznáte, že dítě vidí, když začne pozorovat kolotoček. Pozor, měl by být pravotočivý, po směru hodinových ručiček. Jinak, pokud byste pravotočivý nesehnali, raději vyrobte kolotoček vlastní a otáčejte jím správně pravotočivě.
Miminko by si mělo zvyknout, že anglické písničky a říkanky = pozornost rodiče.
Nikdy jim je nepouštějte, aniž byste byli s nimi, jako zvukovou kulisu.
Raději volte klasickou hudbu, třeba Mozarta, o kterém se ví, že má velmi kladný vliv na psychiku člověka a na celkové zdraví. Hrajte ji potichu, aby dítě neiritovala. Písničky nebo říkanky můžete dítěti přehrávat třeba v autě až bude větší a bude se k nim moci samo připojit a ukázat vám jak je umí.
Hrajte a demonstrujte obrázkem či hračkou stále stejné písničky dokola, až je bude dítě umět zpaměti.
Nejoblíbenější jsou v nejmladším věku dotykové říkanky a písničky. Například: One two three four five, once I caught a fish alive... nebo Incy Wincy spider climbed up the water spout.
Ukazují se na těle dítěte nebo s hračkou.
Neděste se, když bude dítě zpívat falešně nebo odříkávat říkanky se špatnou výslovností.
Děti začínají se svými prvními slovy
mezi devíti a osmnácti měsíci.
Ve dvou letech už skládají jednoduché věty ze známých slov a zvuků.
Jsou schopny přecházet z jednoho jazyka do druhého, ale musí znát všechna slovíčka.
Snažte se, abyste expozici oběma jazykům měli tak nějak vyrovnanou, pak se dočkáte zázraků.
Když budete na dítě mluvit česky, bude odpovídat česky,
a v den, kdy budete mluvit anglicky, bude na vás mluvit anglicky.
Pokud dítě něco vyslovuje špatně, opakujte slovo správně, dále se tím nezabývejte. Hlavně na dítě nikdy nešišlejte tím, že byste opakovali jeho šišlání. Celkově nešišlejte. Vytváříte zvukové stopy v mozku vašeho dítěte a opakovaným vyslovováním slova špatně mu fixujete chybu, která se pak těžko odstraňuje. Děti silně lpějí na tom, co říkali rodiče, pokud někdo nesráží jejich autoritu.
Všechny důkladné korekce jazyka a hlasu nechte na dobu 4 - a více let, kdy se začněte cíleně věnovat logopedii, aby všechno vaše dítě vyslovovalo správně. Pořiďte si od logopeda návod na správnou výslovnost v češtině a angličtinu pak trénujte na vybraných slovech. Většinou děti neumějí správně vyslovovat anglické w - ústa do kroužku a řekneme W, anglické r - jazyk uprostřed úst položeny směrem na horní patro a vyslovujeme r, které je tupé; anglické thr - trénuje se s jazykem na spodku horních zubů a vyslovuje se vyfouknutím vzduchu trrr; anglické the - trénuje se s jazykem na předních zubech a vyslovuje se t. Nesmí to mít sykavky, to je chyba.
Rada č. 5 - Nikdy dítě nepřetěžujte ani pozorností nebo tím, že byste ho vystavovali hudbě a aktivitám. Dítě potřebuje i absolutní klid a potřebuje fyzické sportovní aktivity - od malička. My jsme zvolili pravidelné plavání, procházky, později trampolínu a organizované fyzické aktivity venku s dětmi.
Pokud můžete, nechávejte dítě usínat za zvuků přírody (zpěv ptáků, kvákání žab...). Můžete mu potichu zvuky přírody pustit z přehrávače. Ale nedělejte to vždy. Velmi zdravé je vystavit děťátko frekvencím Matky Přírody 432Hz a Solfeggiho frekvencím. Vhodné skladby najdete na Youtube.
JAK BYL ORGANIZOVÁN
ENGLISH BABY CLUB
angličtina pro děti od 6 měsíců do 8 let s rodiči
Nevím přesně kdy, ale v průběhu hledání pomůcek jsem narazila na pražskou školu angličtiny Aaada Steva Hildebranta - učitele a hudebníka. Byli jsem se za ním podívat do jeho hodiny a byli jsme jednou na jeho letním táboře, když byly dceři asi 3 roky. Steve mě velmi inspiroval- Natočil 3CD s výukovými písničkami do angličtiny, které bohužel dnes již nejsou k sehnání a jeho škola nefunguje. Pravděpodobně úplně ukončila činnost. OD Steva jsem se hodně naučila pracovat audiolingválně, neustále dětem opakovat celé věty a popisovat co právě děláme nebo máme udělat.
Děti milují rituály a proto jsem jich vytvořila mnoho a předváděli jsme je velmi často, než si děti osvojily slovní zásobu. Jednalo se například o rituál vstávání, kdy jsem opakovaně předříkávala co mají děti udělat a ony to předváděly a opakovaly výroky po mně. Tím se velmi rychle učily jazyk a byla to zábava.
Některé rituály jsem vydala ve skriptech
AKTIVITY PRO NEJMENŠÍ STUDENTÍKY ANGLIČTINY.
Od Steva jsem se naučila mnoho písniček, které nás provázely několik let a děti je milovaly.
ENGLISH BABY CLUB, který jsem vedla, pracoval s velkým střídáním aktivit, aby děti s jednou přestávkou 15minut vydržely se soustředit na cizí jazyk až 1,5 hodiny. Děti a rodiče chodili jednou týdně a měli úkoly na doma co procvičovat. Původní myšlenka byla, aby mohli chodit vícekrát týdně na jeden program, ale na to nebyla kapacita. Byla jsem na všecko sama, neměla jsem spolupracovníky. Mnoho dětí by se nám do kurzu nedostalo. Ale myslím si, že by měli chodit minimálně dvakrát týdně a měl by to vést i jiný učitel. Ideálně i rodilý mluvčí. Ale to byla tenkrát jenom utopie. :)
Měli jsme anglický program hodinu a půl až 6x týdně, což bylo pro moje dítě až až. A pro mě také.
Aktivity jsem střídala po 10 - 15 minutách,
aby se děti neunavily a neztratily pozornost.
Chvíli se četlo interaktivně, kdy se děti aktivně zapojovaly skrze obrázky, tak vydržely i 15 minut na začátku lekce. Většinou 10. Měla jsem mnoho knížek, i velká vydání, aby do knihy 6 dětí sedících kolem mě dobře vidělo. Děti chvíli poslouchaly a pak jsem je vyzývala, aby odpovídaly na otázky a nebo opakovaly po mě otázky i odpovědi. Milovaly každý týden jinou knížku, takže jsem jich měla opravdu hromadu.
Další aktivitou byl pak nějaký rituál v pohybu s popisováním toho, co děláme. Děti opakovaly po mně a předváděly aktivity. K některým aktivitám, pokud byly rekvizity, tak děti předváděly i s rekvizitami
- např. a towel, a toothbrush, toothpaste, a pillow, a blanket.
Hodně věcí jsem měla miniaturizované, jiné byly věci denního použití a vše 6x. Pokud byste pracovali s rodiči, můžete je vyzvat, aby si pomůcky nosili oni, doma si je stejně musí také připravit, aby s nimi procvičovali. Je to ale náročnější, když zapomenou, tedy lepší je mít v učebně zásobu.
Velice oblíbená byla kobercová tabule.
Tu vám doporučuji i domů. Dají se s ní vymýšlet všelijaké aktivity, když k ní budete vymýšlet další obrázky. Kupte si tenký modrý koberec jako oblohu a hnědý jako půdu a přilepte na stěnu a olištujte. K tomu šedý a zelený a vyrobte si vystříháním a forrest, a meadow, a tree, a muddy puddle, a pond, i river, a path, a house, a boulder, a stone,a pavement, a road...Kombinací modré, hnědé a zelené a šedé se dá vyrobit hodně. Vše se podlepí nalepovacím suchým zipem. Pokaždé můžete mít jiný základ. Pak si najděte obrázky, které si zalaminujete a vystříháte a podlepíte suchým zipem.
Můžete tak mít obrovskou slovní zásobu schovanou v šuplíčkách.
Doporučuji jak množství pomůcek narůstá, tak na ně mít popsané krabičky a mít je v šuplíčkách nebo v poličkách,
abyste je snadno našli a vše bylo po skončení výuky uklizené.
Děti se rychle naučí TIDY UP. Vědí kam. :) Uklízení i hledání pomůcek je baví. Můžete k tomu použít jazyk: Which drawer...which box...what is inside? Tidy up the....to the .....
Další oblíbenou pomůckou vám budou jednoduché puzzle. Můžete je používat oběma směry, skládat je a rozkládat. Pokaždé použijete jiné rozkazy. Některá puzzle v angličtině se prodávají tak, se přiřazují slovíčka k obrázkům. Můžete použít ale jakákoli velká puzzle, některé dílky odebrat a hledat obrázky, které k sobě patří.
Velmi oblíbené jsou nalepovací knížky, se kterými můžete dítě naučit mnoho slovíček a předložky.
Vždy když vidíte nějakou hezkou věc nebo hračku, hned s ní vymyslete aktivitu, kterou budete neustále dítěti opakovat, až se jí naučí odříkávat samo. Češtinu se dítě bude učit bezděčně, ale z angličtiny udělejte svátek. Dítě si jí zamiluje. Nezapomeňte ale n české písničky a říkadla, měl by je s dítětem procházet partner nebo prarodiče, aby si k dítě vytvořilo k českému jazyku vřelý srdeční vztah. Mně se to nepovedlo, protože nikdo v rodině se mému dítěti tolik nevěnoval v češtině a dodnes nezná české písničky, říkanky ani moc kreslených pohádek. Bude si to muset doplnit až bude mít svoje děťátko.
S každou hračkou a věcmi denní potřeby lze vymyslet anglický rituálek, stačí se na to připravit a potom už to neustále používat.
Jazyk se učí opakováním a vkládáním smyslu.
Pokračování příště.
.
.
.
MOMENTÁLNĚ MÁM BEZVA ZPRÁVU PRO PŘÍZNIVCE VÝUKY ANGLIČTINY OD MIMINA.
Moje dcera, které je nyní 19 let, prošla v prosinci 2023 zkouškou CAE a uspěla na jazykové úrovni C1,
což je vlastně obecná státnice z anglického jazyka.
Prohlašuji, že jsem své dítě učila anglický jazyk pouze do jejího vstupu do první třídy ZŠ,
nikdy jsem jí neučila v angličtině psát a číst,
potom se již učila sama poslechem CD, filmů, hraním anglických her
a později se z ní stala vášnivá čtenářka románů v anglickém jazyce.
Ve škole byla výuka angličtiny mizerná,
tedy je to zejména její úsilí jako samouka, že zkoušku zvládla na úrovni C1.
Letos odmaturovala s 96% z celonárodního didaktického testu
a dostala se na Univerzitu na obor anglický jazyk pro vzdělávání.
Zde vidíte, že pokud dáte dítěti základy, zbytek si už zařídí samo.